Helista: +372 5663 1272
Venitusteraapia
Venitusteraapia teenus kujutab endast kompleksset teraapiaseanssi PLV venitustehnikast ja manipulatsioonidest.
Enne venitusteraapia rakendamist teostatakse patsiendile alati manuaalne läbivaatus, mille käigus selgitatakse välja vaagna asend, jalgade pikkus, lihasspasmid, lihasvalud, aktiivsed ja passiivsed liigutused, liigese hüpomobiilsus (vähenenud liikuvus) või hüpermobiilsus (liigese suurenenud liikuvus) .
Tähtsate spordisoorituste või võistluste eel ei ole venitusteraapia soovitav, kui tegemist ei ole just erilist painduvust nõudva spordialaga. Lihaste tugev venitamine enne sportlikke sooritusi võib suurendada vigastuste riski, kuna lihaste liigne elastsus muudab liigesed ebastabiilsemaks. Samuti võib tugeva venituse järel nõrgeneda venitusrefleksi tundlikkus, mis on oluline lihaste ja kõõluste kaitseks ning koordinatsiooniks. Tundlikkus taastub siiski kiiresti pärast venituse lõpetamist. Oluline on venitusteraapiat mitte segi ajada venitusmassaažiga, kus venitused ei ole nii intensiivsed ja tulemuseks on pigemn lihaseid soojendav effekt ja mis seetõttu sobib hästi ka enne sportlikke sooritusi
Venitusteraapias kasutatakse põhiliselt aktiivseid ja passiivseid venitusi, PLV (pingutus-lõõgastus-venitus) meetodit ja manipulatsiooni.
PLV ehk pingutus-lõdvestus meetod seisneb patsiendi tahtelises lihasaktiivsuses ja jõu rakendamises vastu terapeudi poolt põhjustatud vastupanu. Patsient rakendab isomeetrilist jõudu terapeudi vastu 5-6 sek vältel, järgneb mõne sekundiline lõõgastusfaas ja seejärel teostab terapeut venituse. Patsiendi aktiivne osalemine muudab oluliselt kroonilise valu kulgu. PLV meetod stimuleerib uute rakkude sünteesi vigastuse järgselt, aitab koel taastuda, aitab taastada paralleelkiudude korrapärase asetuse, aitab tugevdada sidekoelisi kiudusid, aitab pikendada lühenenud kiudusid, suurendab liigesliikuvust, aitab tasakaalustada liigesele mõjuvaid jõudusid. Pingutus ja lõdvestus pehmetes kudedes kutsub esile raku aktiivsuse ja vedeliku liikumise sügaval kudedes, hajutab laiali vedeliku seiskuse, soodustab kudede varustamist hapnikuga ja soodustab jääkainete väljaviimist.
Spinaalne manipulatsioon on üldiselt kasutusel lihtsate kaela ja seljavalude korral. Ravitakse spinaalse segmendi alal, kus esineb valulik lihasspasm ja vähenenud liikuvus. Ravi on efektiivne ja mugav. Ravi võib kasutada ka teatud juhtudel seljanärvi juure valu korral.Manipulatsioon haarab kaasa lülisamba jäigastunud ala ja laseb sellel uuesti vabalt iikuda. Manipulatsioonid hõlmavad pehmekoe massaaži, õrna mobilisatsiooni (artikulatsioon) ja edasine ettevaatlikult kontrollitud kiire ja väikese amplituudiga liigutus ehk manipulatsioon. Selle liigutusega jäik liiges venitatakse välja ja sellega kaasub heliline efekt.
Iga "krõps" näitab, et spinaalne fassettliiges on vabastatud tema liikumatust asendist. Need manöövrid sageli vähendavad valu ja lihase spasme väga kiiresti ja suurendavad märkimisväärselt selja liikuvust. Manipulatsioonid kombineeritud spetsiifiliste mobilisatsiooni ja stabilisatsiooni harjutustega süvendavad efekti veelgi enam. Manipulatsioon iseenesest on valutu ravitehnika. Võimalik on paar päeva kestev järelreaktsioon (hellus, väsimus). Vähemalt 75% sümptomitest paraneb 3-4 raviseansi järgselt. Peale manipulatsioonravi tuleks vältida ebasobivaid liigutusi ja asendeid ning täita terapeudi nõuandeid kehahoiu kohta. Kui ravi siiski osutub ebarahuldavaks tuleb kasutada teisi ravivõtteid ja vajadusel eriuuringuid.
Põhilised näidustused spinaalsetele manipulatsioonidele on:
-
hüpomobiilsus
-
liigutuste piiratus
-
äge liigese blokeerumine
-
somaatiline düsfunktsioon
-
meniskoidi pitsumine
-
lihaste reflektoorne lõõgastamine
Vastunäidustused:
-
hüpermobiilsus
-
liigese anküloos
-
närvikompressioon
-
angiopaatia ehk veresoonte häired
-
osteoporoos
-
äge trauma
-
liigese põletik
-
hiljutine operatsioon
-
intensiivne valu jäigastunud piirkonnas